Gra scenariuszowa – co to jest?

Gra scenariuszowa jest to rodzaj działań  najczęściej zespołowych, w trakcie których fabuła przenosi uczestników w czasie oraz przestrzeni do wymyślonego świata (historii) ujętego w konkretny scenariusz. Czasami nazywa się je zajęciami typu team building lub outdoor.

Są to najczęściej gry drużynowe, w których zespoły ze sobą rywalizują lub wspólnie pracują nad zdobyciem fragmentu rozwiązania. Każda gra posiada swoje zasady, które wyznaczają ramy działań i  którymi posługują się gracze.

Terenem gry scenariuszowej może być każda przestrzeń od pokoju, hotelu, miasta po teren leśny.

Tematem scenariusza może być wszystko od lotu w kosmos przez rozbicie się na bezludnej wyspie czy manewry wojskowe. Gra scenariuszowa ograniczona jest tylko wyobraźnią twórcy i umiejętnościami koordynatorów – aktorów, których zadaniem jest stworzenie klimatu gry i umiejętnie koordynowanie zabawą. Tematem gry scenariuszowej może być historia danego miejsca (miasta, obiektu) lub czasu (klimat średniowiecza czy baroku lub  lat  20, 60 itp.), bardzo stara lub współczesna zagadka np.: kryminalna, szkoła przetrwania i  wiele, wiele innych. Dobrze dobrane fabuły gry i niestandardowe zadania do wykonania integrują, pobudzają kreatywność i nieszablonowe podejście do rozwiązywania problemów. Gry mogą być traktowane również jako żywe lekcje historii. 

Gry scenariuszowe są często wykorzystywane przez firmy do celów integracji zespołów pracowniczych jako tzw.  team building. To świetny pomysł  na kreatywne oderwanie swoich pracowników od codzienności i wspólne  spędzenie czasu poza rutyną dnia codziennego. Gry  można wpleść  w imprezy wieczorne, pikniki, spotkanie firmowe  – i inne eventy.